Visual Diary: Albufeira, Portugal

By 12:44 , ,

¡Hola guys! Albufeira was the first place I visited in Portugal's southern Algarve region and I have to admit I was really impressed! From the moment I went outside of the bus station I couldn't stop taking photos of all the interesting-shaped houses with different domes, colorful chimneys etc. Once I reached the old town I was stunned by the amount of white-coloured buildings contrasting with the almost orange beach sand and a blue lagoon of the Ocean. It was quite spectacular. As it was Easter time, I had a chance to visit a very old historic church and see what a Portuguese mass looks like. 
As in all of southern Iberian Peninsula, there were plenty of British people in Albufeira, British pubs restaurants, shops etc. I stayed in a really great hostel just off the beach - Ale Hop Albueira. I highly recommend this place, it is super comfortable and has an amazing rooftop terrace (more of which you can see in a previous post). __________________________________________
¡Hola! Albufeira to pierwsze miejsce które miałem okazję odwiedzić w południowym regionie Portugalii - Algarve i muszę przyznać że zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Jak tylko wyszedłem ze stacji autobusowej zacząłem robić zdjęcia domom posiadającym fantazyjne kształty, kopuły, kolorowe kominy itp.  Jak tylko dotarłem do 'starego miasta' zostałem oszołomiony ogromną ilością białych budynków kontrastujących z niemal pomarańczowymi plażami oraz błękitną laguną oceanu. Widok był naprawdę spektakularny. Jako że byłem tam w okresie Wielkanocnym miałem okazję zobaczyć jak wygląda portugalska msza w bardzo starym, historycznym kościele. 
W Albufeirze, z resztą jak i w całej południowej części Półwyspu Iberyjskiego, jest bardzo dużo Brytyjczyków, brytyjskie puby, restauracje, sklepy itp. Jeśli chodzi o nocleg to zatrzymałem się w hotrelu znajdującym się zaraz przy plaży  - Ale Hop Albueira. Naprawdę polecam to miejsce, standard jest super a na dachu znajduje się świetny taras (więcej możecie zobaczyć w poprzednim poście)


You Might Also Like

0 comments