Poland is Cool: Gdańsk (Danzig)

By 12:57 , , ,

Hi guys, today I would like to introduce a new category on my blog: Poland is Cool. Yes, you read that right. Recently I noticed that people abroad have very diverse opinions about my country and a lot of them are contrary to what I see around. To start with, the average wages in Poland and standard of living is similar if not higher than in a lot of other European countries (like Portugal or Greece for example). It is also very modern and attractive when it comes to tourism and it is developing really fast. Obviously Poland has a complicated history but it is doing really well these days.
The first post about Poland I want to dedicate to a city where I was born - Gdansk. Gdansk is a very specific place. It used to be a free state, an international city and one of Europe's main ports. The Old Town is built in a Flemish style and it resembles Amsterdam to a large extent. Also, Warl War II started there.
Nevertheless, today Gdańsk, being a part of a Tricity aglomeration, is a modern, developed place with an amazing Old Town and plenty of new investments. Great cafes, restaurants, bars and galleries are on every corner and it is simply a lot of fun. I definitely recommend everyone a visit to Gdańsk.


__________________________________________
Cześć! Dzisiaj chciałbym wprowadzić na blogu nową kategorię: Polska jest fajna. Nie, to nie pomyłka. Ostatnimi czasy zauważyłem że ludzie za granicą mają różne zdania na temat mojego kraju, nie koniecznie zgodne z rzeczywistością. Standard w życia w Polsce nie odbiega od tego w innych europejskich krajach i pomimo skomplikowanej historii Polska rozwija się dynamicznie oraz jest atrakcyjna turystycznie. 

Pierwszy Post w tej kategorii chciałbym zadedykować miejscu w którym się urodziłem - Gdańsku. Jest to bardzo specyficzne miejsce. Gdańsk był niegdyś wolnym miastem pełnym cudzoziemców oraz jednym z głównych portów w Europie. Stare miasto zbudowane jest w stylu Flamandzkim i w dużej mierze przypomina Amsterdam. Tutaj również rozpoczęła się Druga Wojna Światowa. 
Niemniej jednak dzisiaj Gdańsk, będący częścią Trójmiasta, jest nowoczesnym miastem ze wspaniałą starówką oraz mnóstwem nowych, ciekawych inwestycji. Świetne restauracje, bary, kawiarnie i galerie znajdują się na każdym kroku i Gdańsk po prostu jest fajny. Polecam wizytę w Gdańsku każdemu!You Might Also Like

0 comments