Visual Diary: Berlin, Summer 2021

By 14:06 , ,

Hey guys! It's autumn now and the time has come to publish photos from my European summer! I went to Berlin in August and I really enjoyed my stay there. Berlin is very close to Poland, you can take a direct train from Gdynia and it takes 5 hours, so it's literally closer than Krakow, for example. 

I have always known that Berlin is a super creative place but for some reason it never really interested me that much. Nevertheless, I realised that it's a really great spot, perfect for a short getaway. Berlin is a multicultural, vibrant and exciting city. 

I stayed in Charlottenburg which was quite far from the centre however the connection was quite good, I had to take a bus to the nearest metro station and then a train. The coolest part of the city, in my opinion, is Kreuzberg - full of bars and cafes, it's also near the Berlin Wall. I also enjoyed the Museum Island, which is a home to some of world's most important musuems. Overall, I can admit this city inspired me and I plan on coming back a lot in the future. 

Places:

Hotel: Novum Style Hotel Berlin Centrum

Michelberger Hotel bar/restaurant

Pirates Berlin bar

Alte National Gallery


__________________________________________Hej! Nadeszła jesień, a więc nadszedł czas podsumowania mojego europejskiego lata! Wybrałem się do Berlina w sierpniu i był to udany wyjazd. Berlin jest bardzo blisko Polski, można pojechać bezpośrednim pociągiem z Gdyni, który jedzie 5 godzin, więc mam bliżej do tego miasta niż na przykład do Krakowa. 

Zawsze wiedziałem że Berlin to kreatywne i fajne miejsce ale nigdy jakoś specjalnie nie wzbudzał mojego zainteresowania. Niemniej jednak, zdałem sobie sprawę że jest to naprawdę świetne miejsce, idealne na szybki wypad. Berlin to wielokulturowe, żywe i ekscytujące miasto. 

Zatrzymałem się w dzielnicy Charlottenburg, stosunkowo daleko od centrum ale połączenie nie było złe - jeździłem autobusem do najbliższej stacji metra,  i stamtąd dzieliło mnie kilka przystanków od serca miasta. Najfajniejszą częścią miasta według mnie jest Kreuzberg - pełen barów i kawiarni, niedaleko Muru Berlińskiego. Podobała mi się również wyspa muzeów, będąca skupiskiem jednych z najważniejszych muzeów na świecie. 

You Might Also Like

0 comments