Visual Diary: Milan, Italy Summer 2021

By 15:34 , ,

 Hey guys, welcome to 2022! I have some updates to do on this blog! I am way more active on instagram so you can consider following me (@bronk.travelandstyle). I still have some photos from summer 2021 to share with you, this time from the gorgeous city of Milan. It was another very short stay, just to get a bit of a taste of the city. I really liked the hotel I was staying at, and it was their first day after a long Covid break when I arrived. It was had a cool vintage design and was very well located. 

A highlight of the trip was the Duomo cathedral rooftop where I could see both the old town but also the super modern business centre of Milano. I also visited Milan's nightlife hotspot - Navigli district, which was really fun, full of cafes and bars right in front of a canal. I really liked Milan and I am sure I will be back there for a longer stay.

Places:

Hotel: Demidoff Hotel Milano

Duomo Cathedral 


__________________________________________Cześć! Witajcie w roku 2022! Mam trochę zaległości jeśli chodzi o publikowanie postów na tym blogu. Jestem dużo bardziej aktywny na Instagramie więc możecie mnie tam zaobserwować (@bronk.travelandstyle). Wciąż mam sporo zdjęć z lata 2021 do podzielenia się z Wami, i tym razem nadeszła pora na Mediolan. Bardzo podobał mi się hotel. którym się zatrzymałem, dzień mojego przyjazdu był ich pierwszym dniem po długiej covidowej przerwie. Hotel ma fajny design i jest bardzo dobrze zlokalizowany. 

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą którą zobaczyłem był taras na dachu katedry Duomo z którego rozpościerał się widok zarówno na stare miasto ale także na nowoczesne centrum biznesowe Mediolanu. Odwiedziłem również najbardziej imprezowe miejsce na mapie Milano - dzielnicę Navigli. Znajdują się tam niezliczone bary i kawiarnie, wprost nad kanałem. Mediolan jako miasto bardzo mi się podobał i na pewno wrócę tam na dłuższy pobyt. You Might Also Like

0 comments